Материнська плата

Материнська системна плата є головним елементом всього комп’ютера, хоча, материнки в наш час використовуються в багатьох цифрових пристроях, таких як планшети, мобільні телефони, фотоапарати, навіть деякі телевізори у своєму складі мають материнську плату. Якість і швидкодія материнки безпосередньо впливають на швидкодію системи всього пристрою. Материнська плата є самостійним елементом, яка керує усіма зв’язками всередині гаджета, допомагає взаємодії всіх зовнішніх пристроїв. Являє собою велику колекцію різних роз’ємів, які необхідні для того, щоб встановити ті чи інші складові.

Материнська плата — це головна плата, виготовлена зі склотекстолітової пластини, покритого фольгою з міді. За допомогою травлення мідної фольги виходять тонкі провідники, які й з’єднують радіоелектронні компоненти.

Компоненти системних плат

– Центральний (головний) процесор, встановлюється в спеціальні роз’єми, з обов’язковим охолоджувальним радіатором/вентилятором.
– чипсет або набором системної логіки, є мікросхеми, які забезпечують підключення Центрального процесора, оперативного пам’яті, контролерів пристроїв периферії. Сучасні чипсети побудовані на базі, так званих мостів: північний і південний. Чипсети визначають головні особливості материнської плати, а також від них залежить, який пристрій можна під’єднати до материнки.
– “Оперативка” або, пам’ять оперативна.
– ПЗП завантажувальний, саме він відповідає за збереження програмного забезпечення, починає працювати відразу ж, як живлення. Мікросхеми, що відповідають за перепрограмування пам’яті, BIOS, тестування комп’ютера, різні драйвери, налаштування.
– Різні типи роз’ємів які підключаються слоти (додаткові пристрої), роз’єми підключення накопичувачів.

Всі ці різні компоненти материнки пов’язані цілою системою ліній (провідників), які й допомагають їм обмінюватися інформацією. Лінії мають свою назву — інформаційна шина (BUS).

Всі компоненти та пристрої комп’ютера або іншого цифрового пристрою, можуть бути підключені до різних шин. Але їх взаємодія відбувається за допомогою мостів, які реалізовані на одній мікросхемі чипсеті. (Наприклад, з’єднання шини ISA і PCI реалізовано в мікросхемі 82371АВ).

Розміри материнської плати мають власний певний стандарт, все залежить від розміру, типу корпусу персонального комп’ютера. При встановленні материнки, необхідно стежити за тим, щоб не було контакту між дном, металевими боковими корпусними панелями, для того, щоб уникнути короткого замикання.

Характеристики системної (материнської) плати

– Покоління комп’ютерного процесора, для якого необхідна материнка. Не допускається установка в системну плату процесора одного покоління, якщо за характеристиками необхідна інша. Від потужності процесора залежить час служби материнської плати.
– Діапазон тактової частоти, яку підтримує процесор, в межах одного покоління. Як правило, чим вище вартість материнки, тим більший діапазон вона може підтримувати.
– Системна шина і її частота. Даний показник пов’язаний з частотністю, швидкістю процесора.
– чипсет (базові мікросхеми). Від чипсета і його моделі в прямій залежності знаходяться головні характеристики материнки.
– Фірма — виробник.
– Формфактор, який являє собою розташування мікросхем, слотів Вaby АТ, АТ, АТХ і ATX-2.1, WТХ.

 

Це приклад цитати на сайті